Zpět do obchodu
 
 

Jak vybrat gril

 

Rozhodli jste se, že si zakoupíte gril a nemůžete si vybrat či nevíte jaký gril je pro vás ideální? Nevadí, v tomto článku si projdeme krok za krokem všechna kritéria, které bychom při vybírání grilu měli zohlednit. 

Rádi bychom Vám připomněli, že na veškeré dotazy rádi odpovíme a neváhejte nás kontaktovat ať už telefonicky či emailem nebo dokonce v naší kamenné prodejně, kde jednotlivé grily vystavujeme a rádi předvedeme jednotlivé vlastnosti všech druhů grilů. 

 

Krok 1: Rozdělení grilů dle paliva 

Před výběrem vhodného grilu bychom měli znát základní rozdělení grilů dle paliva, kterým  topíme. 
Jde o nejzákladnější dělení grilů, protože každé palivo má své specifické vlastnosti a víceméně se tak odvíjí i styl grilování. Pojďme se tedy podívat, jaké druhy grilů známe:

 Grily na dřevěné uhlí

 Grily plynové

 Grily elektrické

 Potom můžeme narazit na tzv.:  udírny a nově také na grily infračervené.

Teď si jednotlivé grily popíšeme abychom znali jejich vlastnosti a výhody a pokusíme se vžít do jedné z variant.

 

Grily na dřevěné uhlí

Gril na dřevěné uhlí či na brikety je ideální pro všechny uživatele, co mají rádi přímí kontakt s přírodou a ohněm. Díky poklopu (kettle grily) dosáhnete možností i nepřímého grilování a tím se vám otevírají miliony možností jak jednotlivé potraviny různě připravovat na grilu. Při dobrém výběru sáhnete po variantě s více účelovým roštem, který nabízí možnost přidat nejrůznější komponenty jako litinová pánev, kámen na pizzu a další... Co se týče provonění masa pomocí udících lupínků nebude u grilu na dřevěné uhlí žádný problém. U tohoto tipu grilu musíme dbát na bezpečnost provozu, doporučujeme si zakoupit alespoň základní ochranné pomůcky jako jsou například grilovací rukavice pro bezpečné manipulování s roštem a palivovým komínem. 
 

Plynové grily

Plynový gril je volbou činu. Plynové grily mají tu výhodu, že se snadno a rychle rozpálí a tudíž jednoduše přijdete, zapálíte a grilujete.  U těchto grilů můžete snadno regulovat teplotu uvnitř grilu a tím mít maximální kontrolu nad teplotou připravovaných potravin. Kdo má pocit, že plynový gril nemůže nahradit vůni klasického grilu na dřevěné uhlí si může zakoupit plynový gril se zásobníkem na grilovací lupínky a docílit jedinečného aroma i uvnitř grilu na plyn. Jedná se o největší pracanty mezi grily a je jedná se o velmi luxusní a pohodlné grilování. Kdo plánuje pořádat velké BBQ party či posezení s více přáteli, plynový gril se pro něj stává ideální volbou. Doporučujeme vybírat takový plynový gril, který díky svému roštu umožňuje používat nejrůznější příslušenství jako litinové nádobí, pomůcky na přípravu špízů či dokonce takový gril, který umožňuje přidat komponenty jako například motor pro obrácení špízů, kuřat a ostatních potravin. 


Elektrické grily

Elektrické grily jsou volbou kompromisu a rovnováhy. Zatímco budete připravovat steak na balkoně vašeho bytu v panelovém domě, nikdo nepozná, že se nejedná o steak z grilu na dřevěné uhlí. Elektrický gril jednoduše zapojíme do zásuvky, rozpálíme ho a můžeme začít grilovat. E - gril je pravou volbou pro uživatele, který počítá s častým přesouváním grilu a nebo pro někoho, kdo jednoduše nemá baráček se zahrádkou či tolerantní sousedy a rozhodl se tedy ke kompromisu. Elektrické grily jsou většinou menších rozměrů než u předchozích druhů a tím jsou vhodnější do menších prostor či dokonce do prostor uzavřených. S elektrickými grily se nemusíte bát grilovat přímo na jídelním stole v pohodlí vaší kuchyně.

 

Krok 2: Místo a četnost grilování, počet osob

Druhým a naprosto důležitým faktorem při výběru grilu se pro nás stává místo, kde budeme grilování provozovat. Je asi každému z nás jasné, že budu vybírat jiný gril pro grilování na velké otevřené zahradě a jiný gril pro grilování na balkoně 1x3 metry. 
Dalším faktorem je četnost grilování, jestliže plánuji grilovat každý den 24/7 například v restauraci či si otevřít nějaký stánek, vybírám jiný gril než pro příležitostné grilování. S tím úzce souvisí i počet osob, pro které budu nejčastěji grilovat. Jde především o velikost roštu, neboť pro čtyřčlennou rodinu  budeme vybírat jinou velikost grilovacího roštu než pro BBQ party s přáteli.

Jelikož už jsme se seznámili s jednotlivými druhy grilů, můžeme si tedy znázornit pár příkladů míst, kde chceme gril obsluhovat  s příslušným vhodným přiřazením grilu:

 

Grilování na zahradě

Pokud máte vlastní zahrádku nebo zahradu, netrápí vás omezení jako je tomu u bytů. Tudíž si můžete zvolit ze všech třech druhů grilů. Závisí tedy na počtu osob a četnosti grilování. Pokud jste osoba, která považuje grilování za normální formu přípravy jídla, plynový gril je pro vás tou ideální volbou. Velikost grilu (grilovacího roštu) zvolíte podle počtu osob ve vaší rodině, nebo přátel, se kterými budete pořádat ty nejlepší grilovačky ve vašem okolí.

Jste-li osoba toužící po přímém kontaktu s ohněm a žárem, jste pokročilí v grilování a s čistým položením steaku na rošt se nespokojíte. Pak je pro vás ideální volbou kettle gril na dřevěné uhlí. Všichni vás budou obdivovat jak skvěle zvládáte manipulaci s ohněm a rozpálenými uhlíky a díky jedinečnému aroma si u vás všichni pochutnají. Pro vás to však znamená kontrolovat teplotu v grilu, regulovat přívod vzduchu a pro složitější pokrmy a aromata se po vás vyžadují pokročilé znalosti v grilování.


Grilování na balkoně, terase

Pokud sháníte gril na balkon či terasu, elektrický gril je pro vás možná tou jedinou vhodnou volbou. Nikdo si na vás nemůže stěžovat za obtěžováním kouřem. Na chuti nějak nestrádáte a navíc elektrické grily bývají z pravidla skladnější než grily plynové nebo grily na dřevěné uhlí a tudíž umožňuje lepší manipulaci pro časté stěhování grilu.


Grilování na cestách 

Pokud jste fanouškem cestování a pobyt v přírodě je pro vás samozřejmostí, budete se určitě koukat na cestovní plynové grily nebo elektrické grily. Na campování doporučujeme plynové cestovní grily zatímco pro fanoušky cestování autem či karavanem doporučujeme grily elektrické. 
Kdykoliv a kdekoliv si dopřejete prožitek voňavého grilovaného masa a dokonalou chuť. 


Restaurace & Bar, stánek s grilováním

Zamýšlíte-li otevření restaurace či stánku, určitě sáhnete po variantě plynového grilu. Díky velké grilovací ploše dosáhnete nejefektivnějšího grilování pro více osob naráz. Rychlé roztopení grilu a snadná obsluha umožňuje obsluhovat gril téměř každému a hodí se právě pro tyto účely. 
Pro restaurace do kuchyně dokonce nabízíme plynové grily vestavné, díky čemuž se gril stane plnohodnotným členem vaší kuchyně a vaši zákazníci budou maximálně spokojeni.

Jaký gril do restaurace & baru? Neváhejte nás zkontaktovat! Rádi pomůžeme s výběrem i montáží!!!

 

Krok 3: Cena vs. kvalita

Atribut, podle kterého vybíráme nejčastěji je cena. Měli bychom ale zvážit kvalitu prodávaného zboží. Ne vždycky jsou drahé grily taky kvalitní, tím ale nenavádíme kupovat zboží levné. Levné grily od známých prodejců (hobby markety) jsou sice grily levné, ale od výrobců nejčastěji z Číny, které vůbec nesplňují parametry pro kvalitní grilování. Propalují se, rozpadají se, jejich konstrukce nepřináší účinky, které očekáváme. 

Abychom poradili za jakou cenu si gril zakoupit, dovolili jsme si připravit jednoduché rozdělení: 


Gril do 10 000,- 

Při koupi grilu do 10 000 korun získáte kvalitní gril na dřevěné uhlí nebo gril elektrický. Pokud za tuto cenu hledáte gril plynový, sice najdete, ale kvalitou budete hodně dole a nepočítejte s dlouhodobou zárukou. Sem tam propálený materiál a nákup náhradních dílů bude zapotřebí dříve, než si grilování stačíte užít.


Gril do 20 000,-

Při koupi grilu do 20 000 korun získáte ty nejkvalitnější grily na dřevěné uhlí a už se můžete začít koukat po grilech plynových. V této cenové kategorii si už můžete pořídit menší plynový gril z kvalitních materiálů od světových prémiových výrobců.


Gril do 40 000,-

Pokud si zakoupíte gril v cenovém rozmezí 40 000 korun a budete dbát na výrobce, nešlápnete vedle. Bavíme se o poloprofesionálních plynových grilech z kvalitních materiálů s velkými grilovacími plochami. Na těchto grilech je radost grilovat a nabídnou vám vše co potřebujete k zvládnutí i složitějších postupů a receptů.


Gril do 80 000,-

Tady už se pohybujeme na profesionální úrovni špičkové kvality. U grilů zakoupených v této cenové kategorii rozhodně chybu neuděláte. Pohybujeme se v plynových grilech s velkými grilovacími plochami z těch nejlepších materiálů. V tomto cenovém rozmezí najdeme grily, které používají ty nejznámější profesionálové z celého světa. Grily jsou z kvalitních materiálů a jejich výroba podléhá nejpřísnějším postupům. 


Gril nad 80 000,- 

Luxus, extravagance a prvotřídní kvalita. Nejdražší grily od těch nejlepších výrobců jsou luxusní, kvalitní a exkluzivní. Takovýto gril si bude hýčkat nejen vás, ale vaše okolí. U těchto grilů vám rozhodně nebude nic chybět. 


Kvalitu jednotlivých grilů zjistíte především díky použitým materiálů a postupu výroby. Je tudíž nesmírně důležité dbát na výběr výrobce (značky) grilu.

 

Krok 4: Výrobce (značka) & prodejce

Nesmírně důležitý faktor na který bychom měli přihlížet při vybírání grilu je značka grilu s tím související jeho kvalita a také prodejce, od kterého gril koupíme. Můžeme se setkat s případy kdy gril stejné značky prodává více prodejců, dokonce i ve velkých hobby marketech.
 

Prodejce

Je zapotřebí si uvědomit, že velké řetězcové hobby markety vám nikdy nenabídnou takové služby jako specializovaní prodejci. V dnešní době je naprosto běžné, že produkty mají stejné ceny u více prodejců a tak raději zaběhnete do zaběhnutého hobby marketu, kde naložíte gril na košík a jdete k pokladně. Jenomže už vám k tomu nenabídnou montáž, příslušný servis, manuál nebo nějakou jinou výhodu formou dárku nebo služby. Reklamace zde bývají také velký problém, většinou vám řeknou něco na ten způsob, že jste si to mechanicky poškodili sami a víc se s vámi nebaví. 
Proto je lepší zvážit nákup u specializovaného prodejce, kde vám dokážou poradit, nabídnou vám rady a montáž. Specializovaný servis od proškoleného personálu.
Není specialista jako specialista, proto se i zajímejte o aktivity prodejce, pokud narazíte na prodejce s prostě vystaveným zbožím na internetu s pár recepty vložených na stránkách, nejedná se tak úplně o specializovaný obchod. Specializovaný prodejce by měl být schopen nabídnout vám i zboží navíc, příslušenství, nádobí, ochranné pomůcky atd. pro případné rozšíření vašeho grilovacího umu. Měl by být schopen vám kompletně poradit při výběru grilu a navést vás na tu nejlepší cestu. Jednoduše a prostě řečeno prohlídněte si, zda-li se opravdu jedná o specializovaného prodejce a zda je schopen vám nabídnout více.


Výrobce

U výběru výrobce je nejdůležitějším faktorem použitý materiál a postup výroby. Historie a vývoj výrobce je také nedílnou součástí v konečné kvalitě produktu. 

 

Krok 5: Shrnutí 

V předchozích krocích jsme se zaměřili na základní kritéria pro výběr grilu. V tomto posledním kroku se zaměříme na konečný výsledek. Sloučíme jednotlivé body ze všech předchozích kroků a znázorníme si pár příkladů.


Jste osoba, která má ráda pocit kontroly nad ohněm a žárem, grilujete venku na zahradě a s grilováním začínáte.

V tomto případě je pro vás nejvhodnější gril na dřevěné uhlí typu kettle. Jelikož rádi trávíte čas venku, je pravděpodobné, že si svoje schopnosti grilování budete chtít vylepšit a tak sáhnete po grilu s vyměnitelným roštem pro případné přidání ostatních komponentů. Jelikož trávíte čas venku na zahradě a tudíž se pohybujete v obchodech s hobby vybavením, rozhodli jste se zakoupit gril do 10 000,- za tuto cenu však hledáte gril kvalitní od prodejce, který vám do budoucna umožní kvalitní služby a inspiraci. V tomto případě nám dovolte nabídnout vám Kettle gril od prémiového výrobce NAPOLEON, kanadské značky č.1.


Jste osoba, která považuje grilování za nejlepší formu přípravy jídla, grilování není pro vás cizí a pár steaků už jste úspěšně připravili. Jelikož chcete grilovat v pohodlí vaší zahrady či terasy i přes týden, hledáte něco s rychlím podpalováním a s větší grilovací plochou.

V tomto případě je pro vás nejvhodnější gril plynový, díky němu můžete grilovat téměř hned. Velká grilovací plocha vám umožní připravovat větší množství potravin. Jelikož jste osoba zkušená v připravování potravin na grilu, sháníte plynový gril s možností přidání nejrůznějších komponentů a s infračervenou technologií pro lepší opékání za otáčení. Navrhujeme vám zakoupit plynový gril LE3 485 od kanadského výrobce kvalitních grilů NAPOLEON. 


Jste osoba, která ráda cestuje. Pobyt v přírodě a na cestách je váš životní styl. Rádi posedíte někde u vody a chtěli by jste si tyto chvíle nějak zpestřit. 

V tomto případě sáhnete po plynovém nebo elektrickém grilu určeném na používaní při cestách, takovéto grily najdete u nás v kategorii GRILY NA CAMPING, kde pro vás máme připravenou kompletní nabídku od výrobce CADAC, který má dlouholeté zkušenosti s výrobou vybavení do přírody a výrobou nejkvalitnějších grilů na cesty.
Náš tip je cestovní grily CADAC CARRI CHEF 2 BBQ/SKOTTEL v jehož balení se nachází taška pro přemisťování a pánev SKOTTEL pro kontaktní grilovaní, těleso hořáku, skládací nohy a to vše v ceně grilu! Nutno připomenout, že gril je vyvinut tak, aby jeho skládání bylo snadné a nepotřebujete k tomu žádné nářadí, zkrátka ideální pro camping a caravaning. 


Jste osoba, co si ráda dopřeje luxus a za špičkovou kvalitu a služby zaplatíte cokoliv. Nejen že chcete být mistrem grilu, ale chcete udělat dojem na své hosty a i jim dopřát to nejlepší co můžete. Rádi si vychladíte šampaňské a připravíte steak z toho nejlepšího masa. Grilování a pořádání grilovaček s přáteli či uspořádání firemních večírků je váš životní styl.

V tomto případě nekoukáte na cenu ale na kvalitu. Plynový gril NAPOLEON z vyšší cenové kategorie je pro vás tou nejlepší volbou. Dokonalé provedení při výrobě a použité materiály k vám do života vnesou luxus a pohodu. Infračervené technologie či zásobníky na udící lupínky tu jsou samozřejmostí. Takovéto grily jsou vybaveny integrovanými chladícími boxy se zásobníkem na led. Boční hořák a velká pracovní plocha vám umožní se stát králem grilu. Dokonalý design z tohoto grilu dělá skvělý doplněk vaší zahrady nebo terasy vašeho domu. 


Jste osoba provozující restauraci, hospodu či bar a hledáte něco nového, čím by jste uspokojili vaše zákazníky.

Jedinou vhodnou volbou je pro vás gril plynový. Jedná-li se o gril, který by jste rádi zařadili do vybavení vaší profesionální kuchyně, nabízíme také plynové grily vestavné, tyto grily snadno zakomponujete do kuchyňské linky a nemusíte pro ně hledat zvláštní místo. Tyto grily jsou vhodné i do venkovních kuchyňských linek. Kompletní nabídku vestavěných grilů naleznete zde.

Nahoru